Baricza Krisztián az Év Példaképei között – interjú

1472

Az országos népszerűséggel és ötmillió forintos fődíjjal járó pályázatot, idén májusban indította el a Példakép Alapítvány. A Velencei-tónál élő példakép jelölt, Baricza Krisztiánnal beszélgettem.

Hol hallottál az Év Példaképe versenyről? Egyáltalán ki jelölt a megmérettetésre?
A Példakép Pályázaton, olyan 40 év alatti fiatal vállalkozók vehettek részt, akik vállalkozásukkal, életútjukkal pozitív példát mutatnak a társadalomnak és a fiatal generációnak. A feleségem hívta fel a figyelmemet rá és meg is írta a pályázatot. A 417 pályázó közül, 12 tagú szakmai zsűri választotta ki az 50 vállalkozót.

Baricza Krisztián

Baricza Krisztián

Néhány mondatban foglaljuk össze, mivel is foglalkozol.
Ácsmester, tetőfedő vállalkozó vagyok. Az eredeti szakmai végzettségem ács-állványozó, majd mestervizsgát tettem, valamint tetőfedő és bádogos képesítést is szerezetem. Komoly küldetésemnek érzem, hogy a szakértelmet, valamint a szakma tiszteletét, az évek során megszerzett szakmai tapasztalatomat tovább adjam, ezért 2007-től gyakorlati oktatással is foglalkozom. A gyakorlati képzés, az utánpótlás kinevelés hosszú távú terveimben szerepel. Szeretném, hogy a végzett tanuló magas szinten tudja képviselni a szakmát, jól felkészült szakemberként kerüljön a munkaerőpiacra.

Így, hogy rád is lehet szavazni, mi motivál leginkább? A tét mégiscsak ötmillió forint.
Nekem az nagyon nagy megtiszteltetés, hogy a szakmai életutam alapján méltónak találtak a Példakép Alapítvány küldetésével és céljaival összhangban a fiatalok számára motiváló példának bemutatni. Ez egyfajta önigazolás is.  Ezen kívül nyilvánvaló, hogy az Év Példakép díj megnyerése nagyon nagy elismerés, hiszen országos ismertséget is eredményezhet. Mivel facebookon keresztül zajlik a szavazás, az ismerősök száma és szavazókedve is befolyásolja az eredményt. Természetesen minden fejlesztéséhez tőke kell, így a vállalkozásom fejlesztéséhez is nagy segítség lenne az ötmillió forint.

Mennyire könnyű, vagy nehéz ma Magyarországon a vállalkozói lét?
Nem könnyű ma vállalkozni, bármilyen szakterületről is beszéljünk, nagyon komoly szabályozások közzé vagyunk szorítva. Sokszor kockázatos és kiszámíthatatlan kihívásokkal kell szembenézni, de a vállalkozói létformában találtam meg azt az alkotói szabadságot, amit pályám kezdetekor, alkalmazotti jogviszonyban dolgozva hiába kerestem.

Oktatod is a szakmádat. A celebek világában, akar ma valaki ácsmester lenni?
Tapasztalatom szerint ma Magyarországon nem jelent perspektívát a fiatalok jövőképében egy kevésbé látványos karriert nyújtó szakmának a megszerzése. Egyre kevesebb fiatalt motivál, hogy egy értéket teremtő, de kétkezi fizikai munkával járó szakmai karriert építsen. Mesterember ritkán példakép a fiatal generáció számára. Számomra ezért is nagy  megtiszteltetés ez az elismerés, mert  a Példakép Alapítvány küldetése egybeesik az én törekvéseimmel, miszerint a fiatalokat  motiválni kell, jó példákat kell mutatni számukra, hogy a sikereket látva érezzenek magukban késztetést, hogy értéket teremtsenek, jó szakemberekké váljanak és ezáltal sikereket érjenek el.  Pályaorientációs meghívásoknak is eleget szoktam tenni, ahol pályaválasztás előtt álló fiataloknak mutatom be a szakmámat. Azt tapasztalom, hogy fel tudom kelteni az érdeklődésüket a szakma iránt, érdeklődéssel figyelnek és kérdeznek. Az ácsmesterség jelenleg hiányszakma, kevés fiatal választja már ezt a pályát, így a munkaerőpiacon a jó szakemberekre a jövőben még inkább szükség lesz.

Mit szeretnél még elérni?
Szakmailag mindig is kerestem a kihívásokat, az vitt előbbre és attól tudtam fejlődni. Szakmai szempontból folyamatosan megmérettetem magam különböző szakmai pályázatokon, ahol évről-évre kiemelkedő eredményeket értem el. Ez természetesen megerősít mindabban az idáig vezető rögös út megtételében, hogy a szakértelem, a minőségi szolgáltatás nyújtása lehet csak a hosszú távú cél a gazdasági életben való fennmaradáshoz és a szakmám méltó képviseletéhez. Ezt az utat szeretném mindenképpen továbbfolytatni.  Szakmai-társadalmi szerepvállalásként a  tetőépítésben résztvevő szakemberek összefogásának eredményeként  megalapítottuk a TEGY a Tetőépítők Egyesületet, amelynek mottója:  „TÉGY A SZAKMÁDÉRT”. Fontos célja, hogy az építőiparnak ne csak szakmai, hanem erkölcsi megújulást is szorgalmazzon, ezért az egyesületünkbe belépő és a célokkal azonosuló szakemberek szeretnék az építőipar, és ezen belül a tetőépítés területén visszaszerezni az építés jelenleg megromlott szakmai és erkölcsi megbecsülését. Ez a törekvés a továbbiakban is a terveim között szerepel.

Ide kattintva tudsz Baricza Krisztiánra szavazni!

Éger László / peldakep.hu




Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük