A Csóbor Borpincét már régóta nem kell bemutatni senkinek. Mégis mindig szolgálnak valami apropóval, hogy még emlékezetesebbé tegyék borászatukat. Idén, a Kunszentmiklóson tartott borversenyen, övék lett az év a legjobb Kékfrankos Roséja az országban. Ez alkalomból Csóbor-Kisari Linda borásszal beszélgettem.
Nem ez az első díj pincészetetek életében. Mit jelentenek számotokra a díjak?
Bármilyen díj számunkra elismerés, amely tükrözi a borkészítéssel járó sok munka eredményét. Mindig nagyon örülünk, ha a legjobb bor a miénk lesz a borversenyeken, és ösztönöz minket, hogy a jövőben is díjnyertes borokat készítsünk. Az a legjobb visszajelzés, és tökéletes siker, amikor nem csak a bíráló bizottságnak, hanem a borfogyasztóknak is tetszik valamelyik borunk. Ez együtt az igazi.
Betegség miatt nem tudtatok részt venni az átadón. Hogyan értesültetek, hogy a ti borotok lett a legjobb?
Személy szerint nem tudtunk elmenni a borverseny kihirdetésére, de a pincészetnél dolgozó kollegák ott voltak az átadón. Amikor megtudták, hogy a 2013-as országos Rosé borversenyén a legjobb az Agárdi Kékfrankos Rosé lett, természetesen azonnal értesítettek minket.
Mitől lesz az első egy Rosé bor? Milyen szakmai követelményeknek kell megfelelnie?
A borversenyen szereplő borok közül a legjobb Rosénak van a legintenzívebb illata, legjobb az íze és zamata, valamint az íze összhangban van az illatával. Nagyon fontos egy Rosénál, hogy üde és friss legyen, emellett „ropogósak” legyenek a savai. Úgy tűnik az Agárdi Kékfrankos Rosé minden követelménynek megfelelt, mivel az első lett.
Kik bírálták a beérkező nedűket?
Kunszentmiklóson zajlott a verseny december 6-án, Miklós napján, és csak Miklós nevezetű okleveles borbírálók voltak. A bírálóbizottság elnöke Dr. Kállay Miklós volt.
Hogyan zajlik egy borászat élete az ünnepek körül? Mit csináltok ilyenkor a téli időszakban?
A borfogyasztók, borkedvelők, minden kívánságát próbáljuk teljesíteni, így a borozónkban széles választékkal várjuk őket. Karácsonyi címkés borokat is készítettünk, ami nagyon szép ajándék is. A téli időszakban készre kezeljük a borokat, hogy aztán le tudjuk palackozni. Hamarosan pedig elkezdjük a szőlő metszését, így a pincében és a szőlőültetvényen is azon dolgozunk, hogy minél több, eredményes borokat készítsünk a nemes nedűk kedvelőinek.