A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hozzánk is eljuttatott közleményében hívja fel a figyelmet az ünnepi készülődés, sajnos sokszor bekövetkezett baleseteire, illetve azok megelőzésére.
Advent időszakában, majd az ünnepek alatt is rengetek gyertyát, mécsest gyújtunk otthonunkban. Ezeket legtöbbször, ha nem is szándékosan, de gyúlékony anyagokra, vagy ezek mellé helyezzük. Koszorúra, abroszra stb. Ne feledjük azonban, hogy a magas hőmérsékletéből adódóan, ezek eleve képesek meggyújtani a környezetében lévő éghető anyagokat is. Továbbá a csillagszórókat, lámpafüzéreket sem hagyhatjuk figyelmen kívül, amelyeket pénztakarékosságból nem ellenőrzünk, előbbit pedig ottfelejtünk a fán, égve, őrizetlenül. A közleményben szereplő nem túl bonyolult szabályokkal, és egy kis odafigyeléssel biztonságban tudhatjuk családtagjainkat, otthonunkat.
A gyertyát a huzat eldöntheti. Fontos, hogy ilyen esetben a láng ne érjen el semmilyen éghető anyagot, pl. koszorút, asztalterítőt.
Minden esetben legyen hőálló alátét a gyertya alatt. A legjobb megoldás, ha feldőlés esetén a láng nem éri el az alátét szélét, ebben az esetben megfelelő a vízszintes irányban szükséges biztonsági távolság.
A gyertya felett szintén nem lehet éghető anyag, pl. függöny. Gondoljunk arra is, hogy nyitott ablak esetén a huzat a láng fölé fújhatja a textíliát.
A kanóc ne legyen hosszabb egy centiméternél, ebben az esetben kisebb lesz a láng magassága.
Soha ne hagyjuk teljesen leégni a gyertyát, ne várjuk meg, amíg az összes viasz elfogy, mivel az átforrósodott mécses tartó is tüzet okozhat.
A gyertyaláng eloltásához ne használjunk vizet, mivel a szétfröccsenő viasz sérülés forrása lehet
Nagyon fontos szabály, hogy az égő gyertyát, mécsest soha ne hagyjuk őrizetlenül otthonunkban.
Amennyiben mégis bekövetkezik a baj, azonnal hívják a katasztrófavédelem műveletirányítási központjait a 105-ös hívószámon!