Sokfelé tartanak, akár gyerekprogramokkal kiegészített Orbán-napot, számos helyen állítanak szobrokat, Szent Orbán-napi bor és hegyünnepeket látunk programként feltüntetve. De tudjuk-e, mire ez a felhajtás mindenfelé, mit ünneplünk, egyáltalán ki volt Szent Orbán? Egy kicsit összegeztük a tudnivalókat.
Májusban, pünkösd havában, a virágnyílás és termékenység legjelesebb időszakában, 25-én ünneplik Szent Orbán napját. Ha nincsen fagy, akkor a pintérek mulatnak. Áldomást isznak, ha nincs dér, mert azt tartják, hogy akkor már nem kell a fagytól félteni a szőlőt. De ki az az Orbán? I. Orbán pápáról van szó, akinek munkásságáról nagyon keveset tudni, sőt, leginkább csak legendák keringenek körülötte. Orbán pápa legnagyobb tárgyi emléke Kassa főterén, az 1628-ban épült Orbán-torony, amely a szentnek szánt harangot veszi körbe. A középkori hagyomány szerint azonban ő rendelte el, hogy a mise áldozat kelyhét és tányérkáját aranyból vagy ezüstből készítsék, ezért kehellyel, vagy szőlőfürttel szokták ábrázolni. Részben ezért is választották a szőlőművesek, kádárok, kocsmárosok patrónusuknak.
S ha már szőlő és bor, Orbán napja jeles időjárási határnap a népi időjóslásban. Ha e napon derült, meleg idő van, meleg őszre és jó bortermésre lehet számítani. Szent Orbán bogarai, a méhek ilyenkor rajzanak ki, a melegben beporozzák a virágokat, míg a nedves, párás idő a szőlő betegségeinek, a peronoszpóra terjedésének kedvez. Szent Orbán szobraival elsősorban a szőlőhegyeken vagy azok környékén lehet találkozni. A szőlőket oltalma alá helyezték, hogy megvédje a kora nyári szőlőkárok ellen. Ha szép, meleg idővel érkezett, akkor szobrát felvirágozták, borral meglocsolták, kaláccsal megajándékozták. „Igyál Orbán, termett a szőlő.” – hangzott. Ha azonban esővel, hideggel virradt meg a napja, besározták. Ha elfagyott a szőlő, akkor „Orbán megitta a borunkat” felkiáltással vették azt tudomásul.
A legtöbb helyen hasonló hagyománnyal, szokásokkal ünneplik tehát a sokatmondó, az elzászi borvidékről származó napot. A Pápa ereklyéit hat évszázadon át Rómában őrizték, majd innen 849-ben került át egy elzászi kolostorba. 1771-ben XIV. Benedek pápa adományozta Andrássy István grófnak, aki birtokán a monoki kápolnában őrizte azt. Az Orbán napi rendezvények mind Nyugat-európában, mind hazánkban ünnepi körmenettel indulnak, fúvószenekarral kisérve viszik körbe a Szent szobrát a településeken, fohászkodnak hozzá, borral locsolják, megkoszorúzzák. Az Orbán kultusz kialakulása tehát innen ered és mindmáig fennmaradva, örök, tiszteletteljes hit övezi.