A letűnt mezoamerikai maja civilizációt a mai napig renget rejtély és misztikum veszi körül. Jöjjön néhány érdekesség róluk.
A maja emberek fizetőeszköze a kakaóbab volt.
Az ősi majáknak nem volt egyetlen központi vezetője, mint az ókori Rómában, és sosem egyesültek egyetlen állammá.
A maják úgy gondolták, az öngyilkosok a mennyországba kerülnek.
Chichén Itzá romváros 1988-ban vált az UNESCO kulturális világörökség részévé, 2007 óta pedig a világ hét új csodájának az egyike.
Gonzalo Guerrero volt spanyol katona 1511-ben szenvedett hajótörést. 20 társával együtt egy apró csónakban, víz és élelem nélkül ért partot a Yucatán-félszigeten. Itt foglyul ejtették őket a maják. Amíg társai sorra meghaltak az évek során, Guerrero igazi majává vált. Tudásával kivívta a maják tiszteletét és elismerését, sőt feleségül vette az egyik törzsfőnök, Nachán Can lányát, Zazil Hát.
1841-ben a Yucatáni Köztársaság elszakadt Mexikótól. Az állam csupán 7 évig maradt független, mert 1847-ben a maja őslakosságuk fellázadt, ezért a Yucatáni Köztársaság vezetői kénytelenek voltak mexikói katonai segítséget igénybe venni. A beavatkozás ára a Mexikóhoz való újracsatlakozás volt.
Guatemala 14 milliós lakosságából 42 százalék maja származású.
- december 21-én hétezer világvégeváró turista lepte el az ősi maja várost, Tikalt, s tettek helyrehozhatatlan károkat az egyik piramistemplomban.
2021 őszén a régészek Mexikó déli részén egy több mint ezeréves maja kenura bukkantak.
1952-ben Alberto Ruz mexikói régész négy év kemény ásatás után egy királysírra bukkant a palenque-i Feliratok templomában, amellyel cáfolta, hogy a piramistemplomok csupán vallási célt szolgáltak.
2019-ben párizsi aukción bukkant fel egy ősi maja lelet. A faragványon egy 729-ben trónra lépett uralkodó látható maszkban, ragadozó madár képében. A leletet Manichak Aurance francia műgyűjtő visszaszolgáltatta Guatemalának.
A salvadori Ilopango nevű vulkán nagyjából 1500 évvel ezelőtt tört ki. Ez hatalmas katasztrófát okozott a környéken élő majáknak. A törmelék és hamu a kitöréstől még 35 km távolságban is derékmagasságig mindent elborított.
David Lentz, a Cincinnati Egyetem biológusa azt állítja, hogy az ősi maják parkosították városaikat. Szintén az egyetem kutatói szerint a maják megapolisza, Tikal vízszennyeződés miatt pusztult el.
Az új kutatások alapján a legősibb maja emlék a mexikói Tabasco államban található. A lelőhely a Mexikói-öböl déli részén fekszik.
A maja művészet az uralkodói udvar művészetét jelenti.
Cikkünk a vivamexiko.hu támogatásával készült.
Szponzorált tartalom.
Fotó: pexels.com