Hogyan válassz megfelelő gépjármű biztosítást 2024-ben?

268

A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb) nem csak arra szolgál, hogy gondoskodjon a családi kasszáról, a károk megtérítéséről. Ez ugyanis a Casco. A kgfb egy olyan biztosítási változat, amely nélkül az autóval nem hajthatunk az utakra. Aki ezt mégis megteszi, az súlyos bírságra számíthat. Emellett szembesülhet azzal, hogy egy véletlen okozott kárt a saját zsebéből kell kifizetnie. Ehhez hozzátartozik, hogy a MABISZ Kártalanítási Számla megtéríti a károkat azoknál, akik kötelező nélkül ülnek autóba, de könyörtelenül behajtják az összeget.

De vajon, hogyan válasszunk megfelelő gépjármű biztosítást? Mi a megoldás, ha új vagy használt autót vásárolunk és forgalomba szeretnénk vele hajtani?

Kinek kötelező a kgfb kötése?

A kötelező gépjármű biztosítás nem csak nekünk kötelező, hanem a biztosítóra nézve is. Ha tehát sikerült eldönteni, hogy melyiket választjuk, akkor azt a biztosítónak kötelessége elfogadni és megkötni a szerződést. Fontos, hogy még a forgalomba helyezés előtt megkössük, de előtte nézzük át az ajánlatokat az egyes kalkulátorokban, hiszen nem mindig az első lesz a legolcsóbb. A www.allianz.hu weboldalon bővebben is tájékozódhatsz a biztosításról és a biztosítási kötés folyamatáról.

A biztosítás kötése kötelező személyautókra, teherautókra, robogókra, motorkerékpárokra, utánfutókra, lakókocsikra, quadokra, valamint a vontató üzembentartójának egyaránt. A biztosítás érvényes lesz vakáció vagy üzleti út alatt, ráadásul, ha átlépjük a határt, akkor sem maradunk biztosítás nélkül. A jogszabály szerint az itthon kötött szerződések érvényesek az Európai Gazdasági Térség minden tagállamára és Svájcra egyaránt. De kiterjed többek között a nemzetközi Zöldkártya Rendszer által érintett országokra is.

A törvény kötelez

A kgfb megkötése mindenkinek kötelező, aki a fent említett gépjárművekkel akarnak forgalomba hajtani. Aki nem rendelkezik vele, az büntetésre számíthat, ráadásul az autót is kivonhatják a forgalomból. Nem mindegy azonban, hogy melyiket választjuk, hiszen sokféle termékkel találkozhatunk a piacon. Ha sikerül jól választani, akkor évente több ezer forintot spórolhatunk vele meg.

A biztosítás ára függ többek között az autó típusától, a teljesítményétől, az életkortól, néhány esetben a foglalkozástól, a lakhelytől, az előéletünktől, valamint a km-től, amit várhatóan megteszünk az autóval egy év alatt. Végül pedig figyelembe veszik még a bonus-malus besorolásunkat is. Ez egy olyan minősítési rendszer, amely jutalmazza, ha az elmúlt évben nem okoztunk semmilyen kárt. Ha viszont történt, akkor megvonja a korábban elért kedvezményt és valamilyen pótdíjat állapít meg. Először mindenki az A00 besorolásba tartozik, amit egy év alatt javíthat vagy ronthat. Szintenként jelentős eltérést mutathat a biztosítási árakban. A besorolás az autó üzemeltetőjéhez, azaz a magánszemélyhez kötődik, nem pedig az autóhoz. Aki átmegy egy másik biztosítóhoz, az oda is viheti magával a bonus-malus besorolását.

Mire figyeljünk kötelező biztosítás kötésekor?

Mindenekelőtt meg kell találni a megfelelő ajánlatot. Ehhez az említett kalkulátorokat érdemes használni, ahol beállíthatjuk, hogy mire és milyen típusú biztosítást kötnénk. A legfontosabb azonban, hogy mindig ügyeljünk arra, hogy a gépjármű-felelősségbiztosítás díját időben befizessük, ha közúti forgalomban használnánk az autónkat. Elmaradása esetén sokkal többet kell fizetni, mint eredetileg szükséges lett volna.

Évfordulós kötelező biztosítás kötés esetében évente egyszer válthatunk biztosítót. Amennyiben találunk kedvezőbb ajánlatot, akkor érdemes lehet váltani, hiszen sok egyéb díjat kell még emellett is fizetni és minden forint számít. Korábban volt biztosítási adó, amit akkor baleseti adónak hívtak, de ez ma már benne foglaltatik kötelező biztosítás díjában.

Casco együttkötés

Amennyiben kötelező biztosítást kötünk, akkor kedvezményt kaphatunk az éves díjra, ha ugyanazt a biztosítót választjuk casco kapcsán is. A díjkedvezmény azonban nem csak erre, hanem bármilyen más párhuzamos biztosítási szerződésre érvényes. A casco együttkötés azért számít kiemelt dolognak, mert az szintén a gépjárműre szól, ezáltal ez áll legközelebb a kötelező biztosításhoz. Ezzel sok esetben akár 50 százalék kedvezményt is kaphatunk a kötelező díjából. De tudni kell, hogy a régebbi típusú autókra nem köthetünk. A korhatár 12 év.

Fizetett hirdetés




Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük