A hosszú távú anyagi biztonság eléréséhez elengedhetetlen tökéletesen tisztában lenned a különféle megtakarítási lehetőségekkel, hiszen ezek közt óriási különbségeket tapasztalhatsz.
Pénzügyeid tudatos kezelésének az egyik legfőbb lépése, hogy precízen megtervezed befektetéseid, ám hogy ezt a folyamatot sikerrel zárhasd, ahhoz számtalan tényezőt vizsgálnod kell. Kiemelten fontos például felkészülnöd a passzív éveidre, lehetőség szerint minél korábban. A munka világától visszavonulva ugyanis komoly életszínvonal csökkenést okozhat, ha kizárólag az állami ellátásra támaszkodsz, lévén a nyugdíjak reálértéke folyamatosan romlik, nem beszélve a korhatár kitolódásáról. Szerencsére ma már jó néhány célzott eszköz érhető el a piacon, amivel ennek elejét veheted, gondolj csak az önkéntes nyugdíjpénztárakra, vagy épp a nyugdíj-előtakarékossági számlákra. Egy hasonlóan jó alternatíva még a nyugdíjbiztosítás is. Ez utóbbi évről évre egyre népszerűbb választás a fiatalok körében is, így aztán feltétlenül érdemes alaposan megismerned a konstrukció legfőbb kondícióit.
Mit is nyújt egy nyugdíjbiztosítás?
A fent említett három megtakarítási eszköz rendelkezik egy közös jellemzővel, nevezetesen azzal, hogy mindegyikre igénybe vehetsz állami támogatást, mégpedig adójóváírás formájában. Ezt leszámítva azonban rendkívüli módon különböznek egymástól a biztosítói, pénztári, illetve banki megoldások. A legnagyobb odafigyelést és elköteleződést kétségkívül a nyugdíjbiztosítás igényli, hiszen ez a forma hosszú távon képes csak igazán jó eredményekre, az első években pedig jellemzően csak komoly veszteségek árán bontható fel. Az aránylag szigorú kitételek mellett ugyanakkor ez a megoldás jó néhány olyan előnnyel is rendelkezik, melyet az előbbiekben említett alternatívák már nem mondhatnak el magukról. Ezek közül a legfontosabb a nyugdíjkorhatár kérdése, amely a többi módozattal egyetemben a nyugdíjbiztosítás kifizetésének időpontját is meghatározza. Míg azonban NYESZ, vagy épp az ÖNYP esetében a későbbi emelést a forma leköveti, addig a biztosítói megoldásnál a szerződéskötéskor érvényben lévő időpont a releváns, függetlenül a menet közben bekövetkező változásoktól. Ebből az következik, hogy adott esetben akár évekkel korábban is hozzájuthatunk megtakarításunkhoz. Ez, illetve az éves szinten igénybe vehető 130 ezer forintos jóváírás együttesen egy roppant csábító alternatívává teszi ezt a módozatot, ezért mindenképpen érdemes számolnod vele, amikor befektetési portfóliód összeállítását végzed.
Milyen elv alapján állítsd össze megtakarítási csomagod?
A szakemberek egyöntetűen azon az állásponton vannak, hogy minél korábban kezdesz bele a befektetésbe, annál könnyebb dolgod lesz. Természetesen fiatalon nem csak a nyugdíjkiegészítés kérdése foglalkoztat, így portfóliód egy jelentős része a rövid- és középtávú céljaidra kell fókuszáljon. A megfelelő eredmények eléréséhez azonban figyelemmel kell lenned a kockázatra, az elérhető hozamra és a futamidőre is, függetlenül attól, épp melyik eszközről is van szó. Tanácsos a kockázati piramis alapján összeállítani befektetéseid, így a biztonsági tartalék mellett alacsony rizikóval rendelkező formák és növekedési eszközök is helyt kaphatnak személyes csomagodban. Feltétlenül tartsd szem előtt, miszerint ez egy hosszadalmas és mély pénzügyi ismereteket igénylő folyamat és kellő háttértudás nélkül könnyedén előfordulhat, hogy nem megfelelő döntéseket hozol. Amennyiben biztosra szeretnél menni, akkor portfóliód összeállításához kérd egy független pénzügyi tanácsadó útmutatását. Így elkerülheted a leggyakoribb buktatókat, és az igazán fontos kérdésekre összpontosíthatsz.
Fizetett hirdetés